Субота, 20.04.2024, 14:46
Вітаю Вас Гість | RSS

Відділ освіти виконавчого комітету Чутівської селищної ради

Статистика

Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0

Статті


Заказники місцевого значення Чутівського району

Природа рідного краю – найбільше багатство народу . Але останнім часом помічаємо , як змінюється навколишнє середовище – міліють річки й ставки, зникають яскраві барви луків, лісів та гаїв, тихше звучить пташиний спів. Однією з причин таких змін є діяльність людини. Тому надзвичайно актуальним є питання збереження природи і спостерігається помітний прогрес у розвитку природоохоронної стратегії. Свідченням цього є створення в нашому районі природо-заповідного фонду, заказників місцевого значення – ландшафтних „ Первозванівський” , „ Лизняна балка” , ботанічного „ Чутівські степи” , гідрологічного „ Сторожовий” , лісового „ Іскрівський” загальною площею 3040 га , що становить 3, 53 % від площі району. Екологічне значення таких територій полягає в тому, що це – місце перебування багатьох видів рослин, тварин і риб, ділянки продукування біомаси та кисню, природні резервуари й фільтри очищення води.
Значним різноманіттям вищих рослин ( близько 300 видів) характеризуються території ландшафтного заказника „ Лизняна балка” та ботанічного заказника „ Чутівські степи” , які представляють типові для області лучні степи з багатим різнотрав’ям та фрагменти південних ковилових угруповань. Зустрічаються також рідкісні степові види ( понад 20) , такі як волошка східна, гоніолімон татарський, гострокільник волосистий, ковила Лессінга і утворюють найчисельніші популяції в області.
Флора широколистяних лісів Іскрівського заказника нараховує понад 100 типових видів дерев, чагарників, трав’янистих рослин, серед яких домінують яглиця звичайна, осока волосиста, зірочник лісовий, копитняк європейський та ін.
Флора заплавних луків заказника „Сторожовий” нараховує понад 150 видів , серед яких переважають злаки і представники різнотрав’я , а водно-болотні ділянки представлені найменшою кількістю видів ( до 100).
Найбільші площі в заповідній мережі займають типові для Лівобережного Лісостепу широколистяні ліси – кленово-липові-дубові Іскрівського лісництва
( понад 70 % заповідної площі) , які охороняються з 1993 року в ранзі лісового заказника – найбільшого за площею із трьох існуючих лісових заказників в області.
Різноманітні природні комплекси зосереджені в заплаві та на терасах р. Коломак. Значні площі займають водні, прибережно-водні, болотні та лучні екосистеми. Проте їх представленість у заповідній мережі району незначна, лише в складі гідрологічного заказника „ Сторожовий”.
Найцінніші ділянки лучних ( злаково-різнотравних) із фрагментами ковилових степів збереглися на правому березі р. Коломак в околицях смт. Чутове і охороняються в ландшафтному та ботанічному заказниках.
На територіях заказників можна зустріти приблизно 220 видів наземних хребетних тварин, у тому числі до 160 видів птахів і 40 видів ссавців. Крім того є тут 10 земноводних та 7 плазунів. З них 44 належить до рідкісних видів.
Виявлення природних комплексів і наукова характеристика заказників здійснено співробітниками кафедри екології та охорони довкілля Полтавського державного педагогічного університету імені В.Г. Короленка Байрак Оленою та Стецюк Наталією.
Перспективною територією для створення нових осередків охорони природи є заплава річки Орчик. Ця територія представляє типові заплавні, місцями засолені луки, вільшаник, болота. В околицях села Войнівки на правобережних схилах річки Коломак виявлені зарості льону багаторічного – регіонального рідкісного виду. Ці схили , як місцезростання найчисельнішої в області популяції льону багаторічного , доцільно охороняти в ранзі ботанічного заказника або ботанічної пам”ятки природи.
ЛАНДШАФТНИЙ ЗАКАЗНИК МІСЦЕВОГО ЗНАЧЕННЯ
„ЛИЗНЯНА БАЛКА”
Заказник створено відповідно до рішення обласної ради від 20.12.1993 р. Охоронне зобов”язання зареєстроване в держуправлінні екоресурсів в Полтавській області 20.04.2001 р. за № 188, а Положення про ландшафтний заказник місцевого значення „ Лизняна балка” затверджено начальником державного управління екології та природних ресурсів в Полтавській області в 2003 р.
МЕТА СТВОРЕННЯ ЗАКАЗНИКА
-збереження та охорона цінного природного комплексу широколистяного лісу, лучно-степових ділянок з багатою флорою та фауною, що мають особливу природоохоронну, наукову, естетичну та пізнавальну цінність.
ЗАВДАННЯ ЗАКАЗНИКА
-збереження та охорона занесених до Червоної книги України , регіонально рідкісних видів рослин ( корячка широколиста , тюльпан дібровний, косарики тонкі, ковила волосиста ) і тварин (сліпак );
- підтримання загального екологічного балансу в регіоні ;
- поширення екологічних знань.
НАУКОВА ХАРАКТЕРИСТИКА
ландшафтного заказника місцевого значення „ Лизняна балка ”
Територія заказника розташована біля с. Черняківка. Площа понад 100 га.
Досліджена ділянка являє собою балку ( Кабакова ) системи р. Коломак , яка складається з 3 частин: відкритих степових схилів, заліснених місцями на горі до поля і суто лісової.
Ліс займає найбільшу частину балки ( біля 60 га. ) і розташований на правому її схилі. В цілому це широколистяний середньорічний ліс з переважанням дуба звичайного , клена гостролистого, ясена звичайного , липи серцелистої , клена польового. Місцями є ділянки осоки тремтячої. Підлісок розповсюджений нерівномірно і складається з свидини криваво-червоної, бруслини бородавчатої, рідше – ліщини , на підвищенні – з клену татарського. Трав’янистий покрив до 80 % , місцями розріджений / 40%/, представлений типовими для широколистяних лісів угрупованнями з осоки волосистої, яглиці звичайної з участю зірочника лісового, чистецю лісового, копитняку європейського. В цих угрупованнях досить часто зустрічаються шоломниця висока, воронець. Відмічено місцезростання корячки широколистої, занесеної до „ Червоної книги України”. Ближче до днища балки відмічено декілька популяцій аконіту шерстивусого, рідкісної рослини для області.
На схилі в насадженнях клену татарського знайдено куртину егохону фіолетово-пурпурового, рідкісного для регіону. На узліссі виявлена чисельна популяція тюльпану дібровного, занесеного до „ Червоної книги України”.
Степова ділянка Кабакової балки характеризується також великим флористичним різноманіттям. У рослинному покриві переважають угруповання келерії гребінчастої та типчака, а також багатого за видовим складом різнотрав’я. В цих угрупованнях масово представлені такі типові степові види рослин. Як астрагал еспарцетовидний, парило звичайне, перстач сріблястий, смілка поникла, гострокільник волохатий, люцерна румунська, суниці зелені, жовтець іллірійський, рутниця мала, самосил гайовий, чебрець Маршала. На стрімких схилах є куртини ковили волосистої, занесеної до „ Червоної книги України”. Відмічено зростання ряду рідкісних та мало поширених видів рослин, серед яких волошка східна, роза Хржановського, шипшина колюча, ломиніс цілолистий.
Фауна хребетних балки досить різноманітна, що визначається її біотонічною неоднорідністю. На старих ділянках листяного лісу домінують птахи: ковалик жовтобровий та ковалик- вівчарик. В значній кількості трапляються синиця велика, вівсянка звичайна, дрізд співочий, дрізд чорний, соловейко звичайний, синиця блакитна.
Із інших тварин тут відмічені жаби гостроморді. Спорадично зустрічаються свиня дика, козуля європейська, заєць сірий, лисиця звичайна.
Особливо слід відзначити наявність двох нежилих борсучих місточків та однієї жилої нори. Борсук є рідкісним звірем, якого держава взяла під особливу охорону. В той же час обстеження борсучих нір показало, що вони постійно опромишляються бракон'єрами. Вірогідно це і привело до скорочення чисельності борсука в балці.
На території заказника забороняється видобуток копалин, забудова, випалювання, викошування, випасання, рубки головного користування, збір рідкісних рослин.
Категорія: Навчально-виховна робота | Додав: admin (18.02.2011)
Переглядів: 2742 | Рейтинг: 1.0/1
Всього коментарів: 0
Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі.
[ Реєстрація | Вхід ]
Вхід на сайт

Пошук
Друзі сайту

Copyright MyCorp © 2024