Субота, 27.04.2024, 04:02
Вітаю Вас Гість | RSS

Відділ освіти виконавчого комітету Чутівської селищної ради

Статистика

Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0

Статті


Заказники місцевого значення Чутівського району ( продовження)
БОТАНІЧНИЙ ЗАКАЗНИК МІСЦЕВОГО ЗНАЧЕННЯ „ ЧУТІВСЬКІ СТЕПИ”
Оголошено відповідно до рішення обласної ради від 24.12. 2002 р. Охоронне зобов’язання зареєстроване в держуправлінні екоресурсів в Полтавській області за № 420 9. 01. 2003р. Положення про ботанічний заказник місцевого значення „ Чутівська степи” затверджено начальником держуправління екології та природних ресурсів в Полтавській області 20.02.2003р.
МЕТА СТВОРЕННЯ ЗАКАЗНИКА
-збереження у природному стані цінної у флористичному плані притерасної ділянки р. Коломак, де зростає 8 рідкісних та занесених до „Червоної книги України” видів рослин.
ЗАВДАННЯ ЗАКАЗНИКА
-збереження місця зростання та охорона занесених до Червоної книги України та регіонально рідкісних видів рослин, а саме: ковили волосистої, півників карликових, гострокільника волохатого, гоніолімона татарського, карагани кущової, валеріани висової, оману високого;
- проведення наукових досліджень і спостережень на території заказника;
-підтримання загального екологічного балансу в регіоні.
НАУКОВА ХАРАКТЕРИСТИКА
проектованого ботанічного заказника місцевого значення „ Чутівські степи”
Територія проектованого заказника займає притерасну частину та правий берег р. Коломак вздовж смт. Чутове ( площа близько 300 га) в межах Чутівської селищної Ради та Черняківської сільської Ради.
Рельєф місцевості типовий – правий берег плескатий, підвищений. Йому передує широкою смугою притерасна частина, яка сильно обводнена і включає вільшаник із різними угрупованнями кропиви жабрійолистої, гадючника в’язолистого, осоки побережної, рогозу вузьколистого.
Грунти- болотисті, лучно-оглеєві , чорноземи опідзолені.
Найбільші площі займає на схилах лучно-степова рослинність. Тонконіг вузьколистий ,келерія струнка, костриця валіська, стоколос безостий, ковила волосиста.
Ботанічну цінність, а саме флористичну унікальність дослідженої ділянки складають чисельні популяції 8 видів рідкісних та мало поширених рослин – ковила волосиста, волошка східна, півники карликові, гострокільник волохатий, гоніолімон татарський, карагана кущова, валеріана висока, оман високий.
В Чутівському районі ця ділянка є найбільшою, де збереглась в природному стані степова рослинність. Заповідний режим передбачає заборону розорювання, випасання, випалювання, викошування, меліоративних робіт. Оскільки у вільшанику багато відмерлих дерев дозволяються санітарні вирубки.
ЛІСОВИЙ ЗАКАЗНИК МІСЦЕВОГО ЗНАЧЕННЯ
«ІСКРІВСЬКИЙ»
Організовано відповідно до рішення обласної ради від 20.12.1993 р.
Охоронне зобов’язання зареєстроване в держуправлінні екоресурсів в Полтавській області за № 171 20. 4.2001 р.

МЕТА СТВОРЕННЯ ЗАКАЗНИКА
Збереження ряду рідкісних і зникаючих рослин ( лісової орхідеї – коручки морозниковидної) та лісової рослинності, характерної для центральної частини лівобережного лісостепу.
ЗАВДАННЯ ЗАКАЗНИКА
- Поліпшення заповідної справи в районі;
- Забезпечення належної охорони особливо цінних в науковому та природоохоронному значенні, природних еталонів рослинних угруповань.
НАУКОВА ХАРАКТЕРИСТИКА
Урочище « Іскрівське» Іскрівського лісництва, загальною площею 2243 га ., розміщено на території Придніпровської низини в басейні річки Ворскла.
По характеру рослинності урочище відноситься до зони лісостепу на лівому березі річки Дніпро.
На території урочища ростуть слідуючі дерева та чагарники: дуб черешчатий, дуб кореальний, липа мілколистна, ясень, клен, осика, бархат амурський, абрикос, груша, яблуня. З чагарників найбільш поширені : ліщина, акація жовта, терен, клен польовий, шипшина та інші. Рельєф території урочища хвилястий. Найбільш поширеними типами грунтів являються темно сірі та сірі лісові суглинки.
ЛАНДШАФТНИЙ ЗАКАЗНИК МІСЦЕВОГО ЗНАЧЕННЯ
« ПЕРВОЗВАНІВСЬКИЙ»
Заказник місцевого значення « Первозванівський» створено відповідно до рішення обласної ради від 24. 12.2002 р. , про що свідчить охоронне зобов’язання зареєстроване в Державному управлінні екоресурсів в Полтавській області за № 421 9 січня 2003р. та Положення про ландшафтний заказник місцевого значення « Первозванівський» затверджене начальником Державного управління екології та природних ресурсів в Полтавській області.
МЕТА СТВОРЕННЯ ЗАКАЗНИКА
Збереження в природному стані балкової системи з різноманітним рельєфом та типовою лісовою і лучно-степовою рослинністю.
ЗАВДАННЯ ЗАКАЗНИКА
-Збереження типових природних ландшафтів, які мають естетичне значення;
- Збереження місця зростання лісової і лучно-степової рослинності, в тому числі лікарських трав та регіонально рідкісних видів;
- Проведення наукових досліджень і спостережень на території заказника;
- Підтримання загального екологічного балансу в регіоні;
- Поширення екологічних знань.
НАУКОВА ХАРАКТЕРИСТИКА
Територія проектованого заказника займає урочище Руді в околицях с. Первозванівка .Площа ділянки 150 га., розташована в межах Новокочубеївської сільської Ради.
Досліджена ділянка характеризується різноманітним рельєфом, що сприяло формуванню та збереженню тут різних типів рослинності – лісової, лучно-степової, лучно-болотної. Частина балки репрезентує типові угруповання широколистяного лісу ( з переважанням дуба звичайного, супутниками якого є липа серцелиста, клен гостролистий, клен татарський) . На корі дерев трапляються листуваті лишайники, що свідчать про чисте повітря в цій місцевості. В останньому представлено чимало типових лісових видів (зірочник лісовий, ранник вузлуватий, купина багатоквіткова, астрагал солодколистий, вероніка дібровна, тонконіг дібровний та ін.). В лісі відмічена чисельна популяція дзвоників ріпчастовидних та поодинокі екземпляри дзвоників персиколистих, які потребують охорони в межах області. В трав’янистому покрові цих заліснених схилів – залишки лучно-степової флори – шавлія лучна, парило звичайне, гадючник звичайний, буквиця лікарська, суниці зелені, волошка скабіозовидна та ін.
Лучно- степова рослинність збереглась на відкритих ділянках. Ближче до лісу знайдені екземпляри регіонального рідкісного виду – ломинісу цілолистого. Відмічено багате різнотрав’я, в складі якого представники родини бобових ( конюшина альпійська, лучна, рівнинна, польова, люцерна хмелевидна та лежача, лядвенець український ), розових, гвоздичних, губоцвіті та ін. На степових схилах представлені чисельні популяції лікарських рослин – звіробою звичайного, чебрецю Маршала, парила звичайного , буркуна лікарського, підмаренника справжнього, моркви дикої та ін.
ГІДРОЛОГІЧНИЙ ЗАКАЗНИК МІСЦЕВОГО ЗНАЧЕННЯ
« СТОРОЖОВИЙ»
Оголошений відповідно до рішення облвиконкому від 14.03.1989 року. Охоронне зобов’язання зареєстроване в держуправлінні екоресурсів в Полтавській області за № 189 20.04.2001 року.
МЕТА СТВОРЕННЯ ЗАКАЗНИКА
- охорона водоболотних угідь в заплаві р. Коломак;
-збереження рідкісних рослин ( горицвіт весняний);
:- забезпечення охорони місць гніздування і розмноження водоплавної дичини ( гуси сірі, лебеді білі, журавель сірий).
ЗАВДАННЯ ЗАКАЗНИКА
- поліпшення стану відтворення тваринного та рослинного світу;
- захист цінних лісових порід та угруповань;
- проведення наукових досліджень і спостережень на території заказника.
НАУКОВА ХАРАКТЕРИСТИКА
Урочище «Сторожове» розташоване по правому березі р. Коломак на території Чутівського району.
В урочищі ростуть цінні деревно-чагарникові породи, такі як дуб , граб, береза, липа, клен польовий, жимолость, глод.
З трав'яного покрову ростуть такі цінні рослини, як льонок запашний, материнка звичайна, звіробій, горицвіт, первоцвіт, проліска звичайна, папороть, медуниця лікарська, підмаренник та інші.
Тваринний світ представлений такими тваринами: лосі, косулі, дикі кабани, лисиці, борсуки, бобри, зайці.
Створення заповідної мережі нерозривно пов’язано з природо-охоронною освітою. Однією з форм є пожвавлення екскурсійної та туристичної діяльності на заповідних територіях з пізнавальною метою. Пальчик Тамара Андріївна, вчитель Новокочубеївської ЗОШ І-ІІІ ступенів, керівник еколого-туристичного центру учнівської молоді в межах Програми Всеукраїнської дитячої спілки „ Екологічна варта” розробила туристичний маршрут по заказниках нашого району.
Природно-заповідні території є місцем проведення навчальної та дослідницької роботи серед учнівської молоді: спостереження за рослинами та тваринами, участь у роботах щодо обліку гнізд, чисельності тварин та птахів, добових фенологічних спостереженнях. У цих напрямах добре працюють вчителі і учні шкіл району, а саме : учні Кочубеївської ЗОШ І-ІІІ ст. під керівництвом вчителя географії Одаренка Сергія Володимировича досліджують ботанічне різноманіття рослин на „ Грушевих могилах” , вчитель біології Гряківської ЗОШ І-ІІІ ст. Шатравка Віра Іванівна спрямовує учнів на вивчення флори „ Виноградної гори” , у Войнівській ЗОШ І-ІІІ ст. природолюби разом з вчителем біології Яременко Наталією Іванівною спостерігають за первоцвітами, а орнітологи Артемівської ЗОШ І-ІІІ ст. ( вчитель біології Рєзнік Лідія Василівна) мають значні успіхи в обрахуванні чисельності птахів.
Такі форми активного спілкування з природою сприяють формуванню навичок наукової польової роботи, найпростішої обробки зібраного матеріалу, оформлення робіт у Малій Академії Наук, свідомого дбайливого ставлення до оточуючого середовища.
ЛІТЕРАТУРА:
1.Байрак О.М., Проскурня М.І., Стецюк Н.О., Слюсар М.В., Томін Є.Ф., Гостудим О.М. Еталони природи Полтавщини. – Полтава: Верстка, 2003
2. Андрієнко Т.Л., Байрак О.М., Заповідно краса Полтавщини.- Полтава:ІВА
« Астрея» ,1996.
3.Совгіра С. Залучення молоді до проектування й організації мікрозаказників.
ж. « Біологія і хімія у школі» №1 2007

Категорія: Навчально-виховна робота | Додав: admin (18.02.2011)
Переглядів: 2371 | Рейтинг: 3.0/1
Всього коментарів: 0
Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі.
[ Реєстрація | Вхід ]
Вхід на сайт

Пошук
Друзі сайту

Copyright MyCorp © 2024